Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

5 Adımda Sosyal Medya Güvenliği

Google News Peypan

Sosyal medyayı günümüzde hemen hemen herkes kullanıyor. Haliyle önemi de çok büyük, bu önemi taşıyan bir şeye saldırılar da oldukça fazla olacaktır. Bu makalemizde sizlere sosyal medyada kendi güvenliğinizi sağlamanız için birkaç ipucu bırakacağım, keyifli okumalar.

Uygulamalar

Sosyal medya hesabınızla giriş yapan uygulamalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Güvenmediğiniz bilinmeyen bir uygulamaya girerseniz, şifrenizle giriş yaptığınızdan emin olun ve ardından güncellemeyi unutmayın. Sizden şifre istenmese bile, Ayarlar sekmesinde uygulamaya verilen izinleri iptal edeceksiniz. Bu uygulamalar, mesajları tanıtmak veya göndermek için genellikle ilgi alanlarınızı kullanır. Bu güvenilmez ve bilinmeyen bağlantı adreslerini doğrudan girmemenizi öneririz. Bağlantıya girdiğinizde şifrenizi güvenilmeyen uygulamalarla paylaşmamanızı öneririz.

Çift Doğrulama Sistemi

Hesap hırsızlığı vakalarının artmasıyla birlikte sosyal medya platformları yeni bir sistem olan ikili doğrulama sistemini devreye soktu. Çift doğrulama sistemini etkinleştirdikten sonra, birisi şifrenizle hesabınıza  giriş yapabilse bile, e-posta adresinize veya telefon numaranıza gönderilecek doğrulama kodunu yine de girmeniz gerekecektir. Güvenli kullanım için etkinleştirmenizi öneririz.

Şifreler

Sosyal medya hesabınız için güçlü bir şifre oluşturun. Küçük ve büyük harfler, simgeler ve sayılar içerdiğinden emin olun. Şifrenizi başkalarıyla paylaşmayın. Sahibi olmadığınız bir cihazdan çıkış yapıyorsanız, şifrenizin saklanmadığından emin olun.

Sahte Mesajlar

Sahte Mesajlar hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler hesaplarınıza giriş yapabilmek adına fake login (sahte giriş) taktiğini kullanabilirler. Sahte giriş taktiğinin en yaygın kullanımı özel mesaj veya mail atmaktır. Aldığınız mesajlarda bulunan bağlantılara çok dikkat edin. Emin olmadığınız websiteler üzerinden sosyal medya hesaplarına giriş yapmayın.

Kişisel Bilgiler

Kullanıcı profilinizde yayınladığınız ve paylaştığınız bilgiler, hesabınıza erişimi kolaylaştırabilir. Hesabınıza eklediğiniz bilgiler güvenlik sorularını kolayca engelleyebilir ve hatta nerede olduğunuzu tahmin edebilir. Sadece bu değil, tüm hareketleriniz tahmin edilebilir. Hesabınızı herkese açık olarak kullanıyorsanız, lütfen bir hesap oluşturmak için kişise bul bilgilerinizi veya geleneklerinizi aktif olarak göstermeyin. İnsan korsanlığının temeli kişisel bilgilerdir. İnsanları hacklemek, bilgisayar korsanları için en kolayıdır. İnsanları hacklemek hayatınızı bir kabusa çevirebilir. Gizlilik içinde ticaret yapın ve hisse senedinize dikkat edin.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -