Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

Bu mesaj gelirse dikkat: Peki, neden lira değil de liret yazıyorlar?

Google News Peypan

Yakın dönemde cep telefonlarına gelen bir mesaj türü var ve şu ifadeler yer alıyor:

 “Yarı zamanlı, günlük 800 ile 5.000 liret arası, her yerde ve kolaylıkla yapabileceğiniz bir iş istiyorsanız bize ulaşın.”

TRT`nin haberine göre mesaja inanıp iletişime geçen kişilere sahte bir iş başvurusu linki atılıyor. Açılan siteye girilen kişisel bilgiler ve telefon rehberi karşı taraf tarafından kopyalanıyor. Böylece dolandırıcılar hem kişisel bilgileri ele geçiriyor hem de dolandırılabilecek yeni kişilerin numaralarını.  BİLEREK LİRA DEĞİL LİRET YAZIYORLAR

Haberde göre mesajlarında bilerek yazım hatası yapıyorlar. Örneğin ücret için “günlük 500 ile 8.000 liret” arası kazanç vadediyorlar. Başka bir deyişle, bu bir lir değil, bir lir. Bunun da bir nedeni var. Mesajda “yarı zamanlı” yerine “yarı zamanlı” gibi çeşitli hatalar var. Bu hatalar size “lire” kelimesinin de yanlış yazıldığını düşündürmek için yapılmıştır. Ancak Lira rastgele seçilmedi. Lira, eski  İtalyan para birimidir. İtalya 2002’de euroya geçtikten sonra artık kullanılmadı. Yani günümüz piyasasında olmayan bir para birimidir.TRT haberine göre bu dolandırıcılar, “Kullanılmayacak kadar para verdim, kimseye maaş sözü vermedim” diyen bir savunmadır.Avukat Gülden Göymen şunları söyledi: “Bilgi sistemi kullanılarak işlenen dolandırıcılık suçu, nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturur. Nitelikli dolandırıcılık suçları TCKArt’tır. 158 / 1f tarafından düzenlenir. Bir suçun nitelikli bir versiyonunun ihlali, cezanın daha ağır olacağı anlamına gelir. Türk Ceza Kanunu’nun 158/1. maddesine göre, nitelikli dolandırıcılık yaparsanız, Cumhuriyet savcısının takdirine göre 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar  para cezası ile cezalandırılırsınız. “.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -