Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

Ciddi derecede bilgisayarınızı hızlandıracak yöntemler

Google News Peypan

 

Yavaş ve eski bilgisayarlar fazlasıyla can sıkabiliyor bu yüzden bugün sizlerle bilgisayarınızı nasıl hızlandırırsınız yani maximum performansa getirirsiniz bunu adım adım anlatacağım eğer bilgisayarınız masaüstü ise ek olarak sonlarda çok işe yarayan bir yöntem göstericem.

Windows Update’ i kapatın

Windows Update büyük ölçüde bilgisayarınızı yavaşlatıyor eğer Update’i tamamen kapatma şansınız varsa kapatın kapatmak istemiyorsanız ise otomatik günelleştirmeyi deaktif hale getirmeniz fayda edicektir.

Temp Dosyalarını silin

Temporary dosyaları yani türkçe adıyla geçici dosyaları manuel olarak kaldırmanız bilgisayrınızın işleyiş ve açılış hızını gözle görülür şekilde arttıracaktır bunu yapmak için windows ve R tuşuna basıp Çalıştırı açmalısınız çıkan yere “Temp”,”%Temp%” yazarak bu bölüme ulaşabilirsiniz bu bölümde “CTRL + A” kısayolunu kullanarak bütün dosyaları seçip silin eğer dosyaların bazıları silinmezse devam deyip geçebilirsiniz.

Ciddi derecede bilgisayarınızı hızlandıracak yöntemler

Bilgisayarınızdaki çoğu artık Dosyayı silme

Eğer Windows 10 ve üzeri bir sürüm kullanıyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Windows arama bölümüne Geçici Dosyaları Sil yazıp aratırsanız karşınıza bir arayüz çıkacak bu arayüz sayesinde eski güncelleme dosyalarını ve birçok artık dosyayı silebileceksiniz bu işlem ise yukardaki işlem gibi bilgisayarınızın hızını gözle görülebilir bir şekilde arttıracaktır.

Güç Planı seçin ve yaratın

Güç planları bilgisayarı ilk aldığınızda dengeli olarak gelir pil ömrünü ve performansı dengeler fakat sizin isteğiniz performans ise bu işlemede bilgisayarınızdan max performansı alacaksınız. Windows arama bölümüne ya da görev çubuğundaki pil simgesine sağ tıklayarak güç planı seçin mensünden maksimum performansı seçin eğer öyle bir plan yoksa kendi güç planınızı yaratabilirsiniz.

Güç Sarfeden hizmetlerden kurtulun

Bilgisayarınızda birçok hizmet bulunur ve bazıları gereksiz ve bilgisayarı yoran şeylerdir bunları kapatarak da bilgisayarınızın verimini sağlayabilirsiniz. Yine windows arama bölümüne geliyoruz ve Hizmetler yazıyoruz karşınıza çıkan ekranda teker teker şunları kapatmanız gerekiyor hızlı getirme durdur devre dışı, windows search durdur devre dışı ,windows update durdur devre dışı ,masaüstü pencere durdur devre dışı bunlara sağ tıklayarak devre dışı bırak diyebilirsiniz korkmayın bunları durdurmak bir sorun teşkil etmez fakat bilgisayarınıza güncelleme yaparken windows update’i açabilirsiniz.

Masaüstünüzü Temizleyin

Masaüstünüzde birçok oyun ve uygulama kısayolları bulunmakta bunların hepsini tek bir klasörde toplamak bilgisayarınızın açılış ve Alt+Tab hızını önemli derecede arttıracaktır.

Güncel olun

Bilgisayarınızda sürücü güncellemesi varmı sürekli kontrol edin sürücü güncelleştirmeleri bilgisayarınızın hızını büyük oranda arttıracaktır ayrıca Windows güncellemeleride bu hıza katkıda bulunabilirler.

Bu gösterdiğimiz adımlar bilgisayarınızın hızını önemli derecede arttıracak adımlardı bunları yaparsanız gözle görülür bir fark elde edersiniz ben bu yöntemleri sürekli bilgisayarıma uygularım ve hiçbir zararını da şu ana kadar görmedim fakat size tavsiyem bilgisayarınızın yazılımını sürekli yükseltmeyin Windows 10 şu anda size öneri olarak sunduğum bir işletim sistemidir Windows 11 henüz yeni bir yazılım olduğu için çeşitli optimizasyon sorunları ve kritik hatalarla karşılaşmanız büyük bir olasılıkta olacaktır ama bilgisayarınızın çok eski olduğunu düşünüyorsanız Windows 10 yerine Windows 8 de kullanabilirsiniz bu yazılımların düşük ve ya yüksek sürümünü indirmeniz sizin için sakıncalı olacaktır.

Yazımız sizin için faydalı olduysa lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın eğer çeşitli sorunlarla karşılaşırsanız ya da bize bir sorunuz varsa yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -