Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

Google News Peypan

Günümüzde çoğumuzun ınstagram hesabı çalınıyor gerek hesap satmak için çalıyorlar gerekse kişisel bilgilerinizi çalmak için, çoğunlukla hayret edilen konu ise ünlülerin takipçisi yüksek olan hesapların nasıl çalındığı işte bunların tüm cevabını bugün size ınstagram hesabınızı güvene alıcak bazı maddeler hazırlayarak anlattım umarım yararlı olur.

Türkiye’de Instagram kullanıcıları 50 milyon civarında. Hackerların yeni hedefi olan Instagram hesapları üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemleri de önemli ölçüde arttı. Instagram hesaplarının çalınma oranı önceki yıllara göre 3 kart arttı.

Instagram hesbınınzı çaldırmamak için yapmanız gereken maddeler

Öncelikle iki faktörlü doğrulama ayarınızı aktif hale getirmenizi ve tüm sosyal medya hesaplarınız ve e-posta hesaplarınız için kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak, kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Instagram hesabınızı güvende tutmak ve çalınmamak için yapmanız gereken budur.

Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

Bir arkadaşımın hesabından yatırım yaptım. Kısa sürede çok para kazandım yazan bir hikaye görürseniz, arkadaşınızın Instagram hesabı çalınmış olma ihtimali çok yüksektir. Onu saklamaya ve çalmamaya dikkat etmelisiniz.

Hackerların bu aşamadaki amacı, hesabınızdaki mesajlar değil, yazışmalarınız değil, dolandırıcı ağa yeni kişiler eklemektir. Bu yöntemle daha fazla para kazanıp paralarını katlarlar. Bazıları ise hesapları çalıp satmayı tercih eder ama bu durum düşük ihitmaldir. Yani arkadaşlarınıza bile güvenmemeniz gerekiyor eğer arkadaşlarınız size değişik linkler falan atıyorsa onada güvenmeyin çünkü onun hesabı çalınmış olabilir bu konulara oldukça dikkat edilmelidir.

Sahte kampanyalardan ve çekilişlerden uzak durun

Organize çeteler, Instagram hesapları çalındıktan sonra farklı yöntemler kullanıyor: Instagram hesabı çalınan kişi  akademisyen, kadın hakları savunucusu veya sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi ise, o kişinin güvenilirliğini sömürerek sahte yardım kampanyaları ve ya çekilişler gibi yardıma yönelik kapmanyalar başlatıyor.

Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

Kadına yönelik şiddeti önlemek, sokak hayvanlarına yardım etmek, çocuklara şiddete hayır demek için farklı isimlerle bir yardım kampanyası resminin altında IBAN bilgisi veriliyor. Sahte ve indirimli ürün satma ve sahte kampanyalar bahanesiyle DM’den IBAN gönderip dolandıranlar da çok fazla oluyor.

Sahte ınstagram mailleri ile kandırma

Nasıl dolandırıcıların  savcı ve polis gibi davranıp sizden para istemesi gibi Instagram da hesabınızın kapatılacağına dair e-posta veya mesaj göndermez. Örneğin

[email protected] Instagram’ın bir destek merkezi olmayacaktır. bu mail adresini google’de araştırarak bu mail ınstagrama mı ait diye baktıktan sonra rahatlıkla maili okuyabilirsiniz fakat aksi takdirde bu mail dolandırıcı tarafından gönderilmiştir.

Bu yazımızda  Instagram hesabınızın çalınmasını önlemek için yapmanız gerekenleri anlattık. Yukarıdaki basit yöntemlerle hesabınızı koruyabilir, kendinizin ve  etrafınızdakilerin güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -