Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

İnternet hızınızı katla arttıracak yöntemler

Google News Peypan

 İnternet hızı düşüşleri birçok farklı sebepten kaynaklanır. Yavaş İnternet sorunlarından kaçınmak için önce sorunun nedenini bulmalısınız.

İÇİNDEKİLER:

 • İnternet Hızı Nedir?
 • İnternet Hızı Neden Düşer?
 • İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?
 • İnternet Nasıl Hızlandırılır?

İnternet hızı (mbps) nedir ?İnternet kullanımında en önemli kalite faktörü internet hızıdır. İnterneti hızlandırmak için önce internet hızını ölçmeniz gerekir. İnternet hız testi yaparak internet hız değerlerini görebilirsiniz. İnternet hızınızı ölçmek için internet hız testi aracımızı kullanabilirsiniz.

internet hız testinde upload ve download hızını ve ping değerini görebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcının sunduğu belirli bir hız seviyesi vardır. Hız testinde bu hız seviyesi  farklı ise internet servis sağlayıcınızı değiştirmeniz gerekmektedir. İnternet bağlantınızı yavaşlatan başka sebepler de olabilir. Özellikle altyapı ve bağlantı türü internet hızını etkiler ancak çok fazla uygulamanın açık olması, farklı cihazların aynı bağlantıyı kullanması, kalitesiz modemler gibi sorunlar da interneti yavaşlatabilir. İnternet hızınızı test ettikten sonra, sonuçlara göre bağlantı hızınızı artırmanın yollarını araştırabilirsiniz. Her şeyden önce, internet hızının tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekir.İnternet hızını test ederken değerlerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Örneğin ping değeri düşük olması gereken bir değerdir. Ping değeri, veri trafiği akış süresini temsil eder. Ne kadar düşükse o kadar iyi.Yükleme ve indirme hızları yüksek olmalıdır.

İnternet hızı, MBPS cinsinden ifade edilen bir saniyedeki veri akış miktarını gösteren değerdir. 1 Mbps hızı ile saniyede 1 megabit veri indirebilirsiniz. Temel olarak, internet hızı, saniyede gönderilebilen ve alınabilen veri miktarını ifade eder. İnternetteki konum ne kadar güçlü olursa, veri alışverişi o kadar hızlı olur. Hızlı bir internet bağlantısı hayatı kolaylaştırdığı gibi, yavaş bir internet bağlantısı bile büyük zorluklara neden olabilir. Geniş bant, yüksek hızlı internet anlamına gelir. Bant genişliği, bir saniyede gerçekleşen veri aktarımı miktarını gösterir.Yüksek bağlantı kapasitesi, iyi internet hızı anlamına gelir, bu nedenle yüksek hızlı internet bağlantıları daha pahalıdır.Bant Genişliği Testi ile bant genişliğinizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. İnternet hızı Mbps bant genişliği  ile ölçülür. Hızlı bir internet bağlantısı yüksek bant genişliğine sahip olmalıdır. İnternet hızını belirleyen birçok farklı faktör vardır.En önemli faktörler bant genişliği, indirme hızı, yükleme  hızı, ping değeridir. İnternet hızı başlı başına bir konu, hızı arttıran ve azaltan faktörler temelde bağlantı tipi ve altyapısıdır.Altyapı sorunları ve bağlantı türü hızı etkiler. İnternet hızını artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler vardır. İnternet hızınızın neden yavaş olduğunu anlamak en önemli adımdır.

İnternet hızınızı katla arttıracak yöntemler

İnternetiniz Neden Yavaşlar ?

İnternet hızı düşüşleri birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Yavaş İnternet sorunlarından kaçınmak için önce sorunun nedenini bulmalısınız. İnternet hızının düşmesine neden olabilecek başlıca sorunlar şunlardır; 

 1.  İnternet bağlantınızı başkalarıyla paylaşma
 2.  Kota aşımı
 3.  Modemin sıfırlanması gerekiyor
 4.  Bilgisayara virüs bulaşmış
 5.  Kablosuz bağlantı çalındı ​​
 6.  DNS sorunu
 7.  Kablo ve mesafe sorunları
 8.  Modem sorunları
 9.  İnternet sitesi
 10.  Servis sağlayıcılardan kaynaklanan sorunlar

İnternet bağlantısı farklı bir bağlantıya sahip Türlere göre hızlı veya yavaş olabilir. En hızlı bağlantı türü kablolu bağlantıdır. Fiber optik internet altyapısında özel kablolar kullanılmaktadır. Bulunduğunuz bölgede fiber optik altyapı varsa fiber optik internet bağlantınızı seçmelisiniz. İnternet hızınız yavaşsa mutlaka bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmelisiniz. Virüs bulaşmış bilgisayarlarda internet hızı yavaşlar.Anti-virüs önlemleri almak için güvenlik programlarını kullanabilirsiniz. İnternet hızını düşürmenin bir başka nedeni de kablo sorunu olabilir. Hasarlı kablolar internet hızını düşürebilir. Kabloları kontrol etmelisiniz. Kablo uzunluğu da özel dikkat gerektiren bir konudur. Modemi dışarıdan, içeriden kablolar birbirine bağlayan kablolar gereklidir.Kısa bir kablo kullanmak internet hızınızı artırabilir.İnternet hız testi yapımı ?

İnternet hız testi için giriş için önerdiğimiz hız testi sitelerini kullanabilirsiniz. Ancak, hız testini çalıştırırken dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Doğru hız testi sonuçlarını almak için hız testini yapmadan  ve internete sıfırdan bağlanmadan önce modemi kapatıp tekrar açın. İnternet hızı test edilirken dikkat edilmesi gerekenler; 

 •  Hızı test edilecek site dışında hiçbir site açık değil
 •  İnternete bağlı uygulama ve programları kapatma
 •  Ethernet kablosuyla bağlıysa wifi’yi devre dışı bırakma
 •  İnterneti ortak kullanan cihazların bağlantısını kesme

İnternet çalıştıran siteye gittikten sonra Hız testi, testi başlat butonuna tıklamanız yeterlidir. Hız testinizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha profesyonel sonuçlar istiyorsanız, söz konusu en hızlı araçlar arasından istatistik sunanları seçebilirsiniz.

İnternetinizi nasıl hızlandırırsınız ?

İnternetin yavaş olması çok can sıkıcı. Bu durumdan kurtulmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Ancak, önce bir hız testi yapmanızı ve sonuçları görmenizi öneririz. Bir anahtar kullanarak internetin hızını artırabilirsiniz.Ağ anahtarı olan anahtarlama cihazı, iletim kanallarına ayrı ayrı veri iletir.Ayrıca internet hızını da olumlu etkiler. Önbelleği temizlemek, interneti hızlandırmak için değil, bilgisayarınızı hızlandırmak için yapmanız gereken şeylerden biridir. Önbelleği temizlemek, tarayıcının önbelleğini temizlemek anlamına gelir. Temiz bir önbelleğe sahip olmak internet hızınızı yavaşlatabilir ancak bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Önbellek tarayıcı tarafından belleğe kaydedildiğinden, önbelleği temizlemek internet hızınızı düşürebilir.

İnterneti hızlandırmak için sinyal güçlendirici veya switch gibi elektronik cihazları da kullanabilirsiniz. Ancak önce bağlantı hızının neden yavaş olduğunu anlamanız gerekir. Bağlantı hızı ISP’den kaynaklanıyorsa, ISP’yi değiştirebilirsiniz.Ya da yaşadığınız bölgede altyapı sorunları olabilir. İnternet bağlantısı çeşitli nedenlerle yavaş olabilir. Genel bağlantı sorunları da olabilir. Belirli ağ donanımının neden olduğu sorunlar da olabilir. Öncelikle internet hızı sorununun nedenleri belirlenmeli ve bu nedenle internet hızlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Küçük değişikliklerin bazen  büyük etkisi olabilir. İnternete farklı bir IP adresinden bağlanmanıza izin veren bir proxy sunucusu kullanmak da hızı artırabilir. İnterneti hızlandırmanın yolları;  1.  İnternet hızını test edin ve sonuçları sağlayıcının vaat ettikleriyle karşılaştırın 
 2.  Yüksek bant genişliğine sahip kaliteli bir modem kullanın 
 3.  Bilgisayarı virüslere karşı tarayın ve virüsleri kaldırın 
 4.  Bağlantı kablolarını kısaltın 
 5.  Profesyonel bir anahtarlama cihazı kullanın 
 6.  İnternet gibi bağlantı türünü seçin kablo 
 7.  Cihazlar ve Yazılımı güncellemeyi unutmayın 
 8.  Wifi bağlantınızı güçlü bir parola ile koruyun 
 9.  DNS ayarlarını değiştirin 
 10.  Sinyalsiz bir genişletici kullanmayı deneyin 
 11.  Modemi kapatıp tekrar açın 
 12.  Çalışan tarayıcıyı tercih edin 
 13.  Arka planda çalışan programları kontrol edin 
 14.  Gereksiz önbelleği temizleme
İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -