Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

Fahrettin Koca’dan maymun çiçeğinin pandemi olma potansiyeline ilişkin açıklama

Google News Peypan

Sağlık Bakanlığı bugün “Türkiye’de ilk vaka görüldü” haberiyle ilgili sosyal medyadan bir açıklama yaparak, ülkemizde henüz vakaya rastlanmadığını açıkladı. Son zamanlarda hepimizi büyük endişeye sevk eden maymun çiçeği virüsü (monkeypox virüsü), birçok Avrupa ülkesinde ortaya çıktı. Artık bir salgın olabileceğinden endişe ettiğimize göre, Japonya’da bir olay olup olmadığı haberlerine dikkat ediyoruz.

Dün  bir Twitter kullanıcısı sahte bir haber sitesi hesabı açarak “Türkiye’de ilk vaka görüldü” paylaşımında bulundu. Çok hassas bir konu olan virüslerle ilgili  bu paylaşımlar kısa sürede çok sayıda kullanıcıya ulaştı. Paylaşımın gerçeği yansıtmadığı kısa  sürede anlaşıldı ama aklımda soru işareti bıraktı.

Fahrettin Koca’dan maymun çiçeği pandemi açıklaması geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz” dedi.

 Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca'dan maymun çiçeği 'nin pandemi olma potansiyeline ilişkin açıklama

Sosyal medyadaki “ilk vaka görüldü” haberi hızla yayıldı. Bu nedenle yanlış bilgi aktaran bu paylaşımlar bir anda insanların kafasını karıştırabilmektedir. Benzer bir örneğini dün yaşadık ve merakla bekledik. Bugün Sağlık Bakanlığı beklenen bir açıklama yaptı.Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Ülkemizde şu ana kadar maymun çiçeği vakası görülmedi” ancak Tabipler Birliği ve Sağlık Bakanlığı, virüsün küresel bir kriz haline gelmemesi için uyarıda bulundu. En kısa sürede harekete geçmeniz gerekiyor.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -