Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

PYTHON İLE SAAT YAPMA

Google News Peypan

Python Nedir?

Python, nesne yönelimli, yorumlayıcı, modüler ve etkileşimli, üst düzey programlama dilidir.

Basit girinti sözdizimi, bir dili öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır. Python size sözdiziminin detaylarıyla vakit kaybetmeden programlamaya başlayabileceğiniz bir dil olma kalitesini verir.

Modüler yapısı, derslik dizgesini (sistem) ve her türlü veri alanı girişini destekler. Hemen derhal her türlü platformda çalışabilir. (Unix, Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian). Python ile sistem programlama, kullanıcı arabirimi programlama, ağ programlama, internet programlama, tatbik ve veritabanı yazılımı programlama şeklinde birçok alanda yazılım geliştirebilirsiniz. Büyük yazılımların süratli bir halde prototiplerinin üretilmesi ve denenmesi gerektiği durumlarda da C veya C++ şeklinde dillere tercih edilir.

Python, 1980’lerin sonlarında ABC programlama diline alternatif olarak geliştirildi. Python 2.0 ilk olarak 2000 yılında piyasaya sürüldü. 2008’de piyasaya sürülen Python 3.0, dilin önceki sürümleriyle tam uyumlu değildir ve Python 2.x’te yazılan kodun Python 3.x’te çalışması için değiştirilmesi gerekecektir. Python 2 sürümü için resmi geliştirme süreci,  Python 2.7.x serisi sürümünün en son sürümünün ardından 1 Ocak 2020’de resmi olarak sona erdi. Python 2.x geliştirme desteğinin sona ermesinden sonra, 3.6.x geliştirme ve Python dilinin  sonraki sürümleri devam edecektir.

Python İle Saat Yapmak:

Font Dosyası: https://www.dafont.com/ds-digital.font

Kodlarfrom tkinter import *
from tkinter.ttk import *
from time import strftime
root = Tk()
root.title("ELCREZO SAAAT ")
def time():
	string=strftime('%H : %M : %S %p ')
	label.config(text=string)
	label.after(1000, time)

label = Label(root, font=("ds-digital", 88), background="black", foreground="white")
label.pack(anchor='center')
time()
mainloop()
İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -