Cumartesi, Nisan 1, 2023
×

YouTube Vanced’e büyük darbe

Google News Peypan

 YouTube Premium kapsamında arka planda oynatma ve reklamsız video izleme gibi özellikleri ücretsiz olarak kullanmanızı sağlayan YouTube Vanced uygulaması iki hafta önce kullanımdan kaldırıldı.

Geliştirici, gerekçe olarak yasal  bir nedeni belirtiyor ancak uygulamanın YouTube API’de değişiklik yapıp Vanced’i tamamen engelleyene kadar  kullanılmaya devam edeceğini açıkladı. Vanced, web sitesini ve indirme bağlantılarını da kapatan ücretsiz YouTube Premium’da Google Play mağazasından da bir darbe geldi.

YouTube Vanced yüklemeye çalışanlara uyarı

Google Play Store’daki bir uygulama koruma özelliği olan PlayProtect, YouTube Vanced‘i cihaza yüklemek için kullanılabilecek Vanced Manager yazılımını “kötü amaçlı” olarak işaretledi. Cep telefonlarında Vanced Manager yüklü olan kullanıcılar, uygulamanın cihazlarının güvenliğini ihlal ettiği konusunda bilgilendirilir.

Google Play Protect,  Play Store’dan indirilen ve üçüncü taraf kaynaklardan APK olarak  yüklenen her iki uygulamayı da izler. Genel olarak Play Protect, kötü amaçlı yazılım içermediği sürece uygulamanızı “kötü amaçlı” olarak işaretlemez. VancedManager’a herhangi bir uyarı yapılmadı.

The Verge tarafından hazırlanan bir rapora göre, YouTube Vanced ekibi Google ile çeşitli sorunlar yaşadı ve uygulamayı reddetmesi için baskı gördü. Sonuç olarak Vanced’i iptal etmek zorunda kaldıklarını söyleyen yöneticiler, ücretsiz YouTube Premium’u kullanarak başka bir uygulama geliştirip geliştirmeyeceklerini söylemediler.
İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Popüler

- Advertisment -

Kategori ile ilgili

- Advertisment -